czwartek, 29 września 2011

iTunes Polska

Wczoraj (nieoficjalnie jeszcze) Apple uruchomił platformę iTunes w Polsce. Wielu posiadaczy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem w logo, zapewne bardzo to ucieszyło. Uruchomienie tego sklepu w polskiej wersji jest równoznaczne z otworzeniem bramki do setek milionów (!) legalnych plików muzycznych oraz wielu seriali, filmów pełnometrażowych, teledysków oraz audiobook’ów. 


Możliwe będzie oczywiście kupowanie całych albumów jak i pojedynczych tracków. Przyznam nigdy nie korzystałem z iTunes’a, nie posiadam żadnego urządzenia ze stajni Apple, ale uruchomienie owej platformy w naszym kraju bardzo mnie cieszy, ponieważ wiele osób będzie miało dostęp do legalnej muzyki; tym bardziej, że iTunes jest potentatem w tej branży. Sprzedali już około 15 miliardów (!!!) plików muzycznych na całym świecie. 

Wybór oczywiście jest (póki co) dość skromny, jednak trzeba mieć na uwadze fakt iż sklep dopiero został uruchomiony a kolejne albumy są na bieżąco dodawane. Osobiście nie jestem przekonany do kupowania muzyki w wersji cyfrowej. Jestem w tej kwestii konserwatystą – wolę tradycyjny nośnik, który później mogę z dumą umieścić na półce. Są oczywiście płyty które ciężko zdobyć i tutaj iTunes może byś świetnym pomocnikiem. „Od biedy” lepiej mieć cyfrową (legalną) kopię swojej ulubionej płyty niż nie mieć jej w ogóle. Cieszy także fakt, że potencjalny klient nie jest skazany na kupowanie całych płyt; może nabywać pojedyncze numery z wybranych albumów. 

Ceny? Ehm. Są takie same jak w innych krajach europejskich – 0,69 do ponad 1 Euro. Niestety (moim zdaniem) jak na polskie warunki dość wygórowane. Łatwo policzyć, że niejednokrotnie bardziej opłacalne będzie kupno albumu w wersji fizycznej. Czy iTunes się przyjmie? Zobaczymy, Polska to specyficzny i  wbrew pozorom wymagający rynek.

Brak komentarzy: